Forum www.polana.fora.pl Strona G³ówna   www.polana.fora.pl
Forum dyskusyjne ¯ycie po ¿yciu, Kontakt ze Zmar³ymi, Odzyskiwanie Dusz, Oczyszczanie Energii, Egzorcyzmy, ¦wiadome ¦nienie, Oobe, Radykalne Wybaczanie, Rozwój Duchowy
 


Forum www.polana.fora.pl Strona G³ówna -> Regresing/Wcielenia; Gobelin; Akasza; ¦wiadome ¦nienie; Nasze Oobe; Odzyskiwanie W³asnego puzzla JA -> Wybaczanie Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat 
  Post  - Wys³any: Nie 17:35, 19 Lut 2012  
za_têcz±




Do³±czy³: 28 Maj 2011
Posty: 330
Przeczyta³: 0 tematów

Sk±d: któ¿ to wie...
P³eæ: Kobieta


Powtórzê jeszcze raz - ostatni. W tym w±tku chodzi mi nie o "nienawi¶æ", a o to, co nazywa siê "radykalnym wybaczaniem".
Pisz±c niefortunnie "nienawidzê" (to nie by³o mo¿e najlepsze s³owo, a wokó³ niego naros³a dyskusja), mia³am na my¶li "nie tolerujê, nie ¿yczê dobrze, nie chcê mieæ nic wspólnego, nie szanujê, nie lubiê, chcê byæ jak najdalej, mam nadziejê, ¿e spotka tego kogo¶ zas³u¿ona pokuta - w tym lub innym ¿yciu".

Ciekawa jestem, czy gdyby kto¶ z premedytacj± zamordowa³ komu¶ z Was dziecko, ugodzi³ no¿em schorowan± matkê czy zgwa³ci³ brutalnie ¿onê, te¿ tak ochoczo mówiliby¶cie o radykalnym wybaczaniu?

PIKu, ja nie pisa³am o krzywdzeniu MNIE, tylko innych istot, bezbronnych. Czy mam udawaæ, ¿e tego nie widzê, czy mam sobie wmawiaæ, ¿e nie by³o np. holocaustu, ¿eby siebie nie "niszczyæ"? A mo¿e w³a¶nie zobojêtnienie jest niszczeniem siebie?...

(Hitler by³ w mojej wypowiedzi symbolem - symbolem zag³ady, mordu i krzywdy).

Zgadzam siê, ¿e cierpienie moich i innych ludzi jest wpisane w porz±dek ¶wiata, ma nauczyæ czego¶, pokazaæ drogê itp.
Ale sk±d wiecie, ¿e w porz±dek ¶wiata wpisane jest to, co nazywacie radykalnym wybaczeniem? Mo¿e tak jest wygodniej, bo zyskuje siê wtedy spokój duszy?

I jeszcze raz powtarzam, moja nietolerancja dla z³a i brak woli wybaczenia tym, którzy skrzywdzili J, nie oznaczaj±, ¿e zamierzam siê na nich m¶ciæ lub ¿e codziennie ich przeklinam albo w jaki¶ sposób ich drêczê. Ale nie wybaczê im tego. Czu³abym siê ¼le w³a¶nie wtedy, gdybym wybaczy³a.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Nie 18:12, 19 Lut 2012  
Go¶æ









za_têcz± napisa³:
Mirku, Ty sam pisa³e¶, ¿e tolerancja to nie jest zgoda na z³o, czy¿ nie?

No wiêc ja siê nie zgadzam na z³o. I nie mam zamiaru go wybaczaæ.
Mo¿e i mnie to niszczy.
Ale dziêki temu mam szacunek do siebie.
Nie muszê mieæ korzy¶ci. Ja altruistka jestem.

Tak pisa³em. Mo¿esz powiedzieæ, ¿e potêpiam czyny jakich siê dopu¶cili Hitler i Stalin. Uwa¿am je za z³e.
Altruistk± równie¿ nie jeste¶. Raczej masochistk±, skoro szkodzenie sobie nazywasz godno¶ci±.
Z³orzeczenie, to wyraz nienawi¶ci. Nienawi¶æ rodzi nienawi¶æ i ko³o siê zamyka. "Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieñ. Nikt ciê nie potêpi³? I ja ciê nie potêpiam. Id¼ i nie grzesz wiêcej". To wielkie s³owa, które wiele t³umacz±.
 
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Nie 19:25, 19 Lut 2012  
Freya
Mol Ksi±¿kowy



Do³±czy³: 27 Gru 2009
Posty: 2011
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 15 razy
Sk±d: Kraków
P³eæ: Kobieta


za_têcz± napisa³:


I jeszcze raz powtarzam, moja nietolerancja dla z³a i brak woli wybaczenia tym, którzy skrzywdzili J, nie oznaczaj±, ¿e zamierzam siê na nich m¶ciæ lub ¿e codziennie ich przeklinam albo w jaki¶ sposób ich drêczê. Ale nie wybaczê im tego. Czu³abym siê ¼le w³a¶nie wtedy, gdybym wybaczy³a.


Rozwój duchowy to równie¿, a moze przede wszystkim uwolnienie sie od emocji.Bycie ponad nimi.Czyli- NIC i NIKT nie moze mnie zraniæ.
Trzymanie w sobie tych negatywnych emocji sprawia,¿e w chwili smierci zabieramy je na Tamt± Stronê,czyli obci±¿aj± one nasz± Duszê.
Dlatego TAK WA¯NE jest by¶my na tzw.³o¿u ¶mierci wybaczyli wszystkim i nie zabierali swych blokad TAM.

Têczuniu ,piszesz,ze ktos bardzo mocno skrzywdzil J.To jest spojrzenie z ludzkiego punktu widzenia.Nic nie wiesz jakie karmiczne powiazania byly miêdzy Duszami z ktorymi J byl zwi±zany...Z tego co wiem wierzysz w reinkarnacjê,i wierzysz w to ¿e NIC nie jest przypadkowe.
Chcê tylko napisaæ,¿e nasze postrzeganie rzeczywistosci, nasze dzielenie wszystkiego na "dobro"i "z³o" jest zawê¿one,jest ograniczone,jest po prostu ludzkie.
Wszystko co jest "z³e" z naszego ludzkiego punktu widzenia moze okazaæ sie naszym dobrodziejstwem na naszej duchowej drodze rozwoju...To "z³o" jest nam bardzo, bardzo potrzebne.Sami wiec je przyci±gamy, aby przerobic pewne lekcje ,i albo siê to udaje,albo nie...
Czêsto spotykam sie z takim stwierdzeniem i przychylam do niego...


Post zosta³ pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Nie 20:34, 19 Lut 2012  
Sara




Do³±czy³: 27 Gru 2009
Posty: 997
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 8 razy

P³eæ: Kobieta


Aniu, wyszukane , ode mnie dla Ciebie :

Cytat:


Co myslisz o przebaczaniu ?

Przegl±daj±c statystyki wej¶æ na bloga zauwa¿y³am, ¿e jednym z tematów wzbudzaj±cych bardzo du¿e zainteresowanie jest wybaczanie. W zwi±zku z tym chcia³abym pog³êbiæ trochê ten temat, skupiaj±c siê na tym dlaczego jest nam trudno wybaczyæ i jakie mamy wyobra¿enie o wybaczaniu.

Zastanowi³o mnie to zainteresowanie wybaczaniem. Czy¿by ludzie nie wiedzieli jak to robiæ, nie potrafili? Dlaczego? Mo¿e dlatego, ¿e w naszych umys³ach istniej± pewne wizje dotycz±ce tego czym jest/powinno byæ przebaczenie i nie potrafimy im sprostaæ? A mo¿e uwa¿amy wybaczenie za co¶ trudnego, odzieraj±cego z godno¶ci, za okazanie s³abo¶ci lub za domenê ludzi ¶wiêtych?

Z pomoc± przyszed³ Jean Monbourquette, kanadyjski psycholog i duchowny, który w ksi±¿ce „Jak przebaczaæ”, do¶æ szeroko opisuje kwestiê pozbycia siê b³êdnych przekonañ na temat przebaczania. Przedstawiê pokrótce tezy tego autora opatrzone moim komentarzem.

1. Przebaczyæ to nie znaczy zapomnieæ.
Wydaje mi siê, ¿e wiele ludzi nie chce przebaczaæ w obawie przed zanegowaniem krzywdy jaka im siê sta³a. My¶l±, ¿e przebaczenie polega na wymazaniu jakiego¶ czynu z pamiêci. Faktycznie, czêsto daje siê „dobre rady” w rodzaju: „zapomnij o tym”, „zachowuj siê jakby to siê nie wydarzy³o”, myl±c to z przebaczeniem. Jak mo¿na przebaczyæ co¶, czego ju¿ siê nie pamiêta? Jak mo¿na pracowaæ nad otwieraniem swojego serca poprzez odcinanie siê od swoich do¶wiadczeñ?

2. Przebaczyæ to nie znaczy wyprzeæ ze ¶wiadomo¶ci.
Radzenie sobie z krzywd± poprzez zaprzeczanie czy t³umienie swoich emocji i ¶wiadomo¶ci wydarzenia jest psychologicznym ¶lepym zau³kiem. Osoba pod pozorem wybaczania wypiera siê swojej cierpi±cej czê¶ci, po to, by uchroniæ siê przed bólem. Odcina siê w ten sposób od miejsca, w którym (z pozoru paradoksalnie) mo¿e nast±piæ prawdziwe przebaczenie. Nie da siê osi±gn±æ uzdrowienia bez akceptacji zranienia wraz z jego bolesnymi konsekwencjami.

3. Przebaczenie jest czym¶ wiêcej ni¿ aktem woli.


Pamiêtamy dobrze, gdy jako dzieciom „nakazywano” nam wybaczenie i pogodzenie siê. Chwila wysi³ku, podanie sobie d³oni – i po krzyku. Ten schemat wielu pozosta³ a¿ do doros³ego ¿ycia. Jednak przebaczenie nie jest magicznym aktem, pstrykniêciem palcami. To jest proces, który trwa pewien czas, w zale¿no¶ci od osoby i sytuacji w jakiej siê znalaz³a. Proces anga¿uj±cy emocje, serce, wiarê, wyobra¼niê, itd.

4. Przebaczenia nie mo¿na nakazaæ. Monbourquette s³usznie pisze o tym, ¿e w chrze¶cijañstwie czêsto pojêcia wybaczania jest mocno sp³ycone i sprowadza siê do „obowi±zku chrze¶cijañskiego wybaczania”. Jest to nie tyle zalecenie, co pewien nakaz. A có¿ to za wybaczenie, gdy jest dokonane musu i przykazania? To nie jest wybaczenie. Mamy wolno¶æ decydowania i prawo do uznawania swoich emocji. Przebaczenie jest prawdziwe dopiero wtedy gdy wynika z chêci serca, jest spontaniczne.

5. Przebaczenie nie oznacza powrotu do sytuacji przed obelg±.
Nie da siê realnie wróciæ do jakiego¶ momentu w przesz³o¶ci. Nie ma te¿ co siê ³udziæ, ¿e przebaczaj±c wszystko bêdzie „po staremu”. Przebaczenie nie musi oznaczaæ odbudowywania relacji. Przebaczyæ mo¿na te¿ przecie¿ osobie nie¿yj±cej lub takiej, z któr± nie mamy kontaktu. I w koñcu – mo¿na przebaczyæ i nie chcieæ ju¿ mieæ do czynienia ze sprawc± krzywdy.

6. Przebaczenie nie wymaga zrzeczenia siê swoich praw.
Monbourquette przytacza s³owa pewnej pani, która po jego wyst±pieniu na temat przebaczenia powiedzia³a „Powinien ksi±dz bardziej uwa¿aæ, gdy mówi o przebaczeniu. Przebaczenie z³oczyñcom, na przyk³ad gwa³cicielom jest niebezpieczne, a nawet ohydne. Czy to w jaki¶ sposób nie zachêca ich do recydywy?”. Czy przypadkiem my sami nie mamy tego rodzaju przekonañ? A przecie¿ sprawiedliwo¶æ i prawa ofiary wcale nie musz± byæ w sprzeczno¶ci z aktem przebaczenia. Jednocze¶nie przebaczenie nie powinno byæ biernym zgadzaniem siê na krzywdê i niesprawiedliwo¶æ.

7. Przebaczyæ innemu to nie znaczy uniewinniaæ go.
Przebaczenie nie jest ani wymazywaniem krzywdy czy zbrodni, ani zdejmowaniem odpowiedzialno¶ci ze sprawcy za jego czyny. Monbourquette zwraca uwagê na to, ¿e uniewinnianie poprzez przebaczenie („Wybaczam mu, to nie jego wina”) mo¿e staæ siê upokorzeniem i lekcewa¿eniem („Jeste¶ nieodpowiedzialny”, „nie wiesz co robisz”, „nie jeste¶ do¶æ inteligentny by odpowiadaæ za takie przewinienie”) winowajcy.

8. Przebaczenie nie jest demonstracj± wy¿szo¶ci moralnej.
„Znaj moje dobre serce – wybaczam ci” – taka „³askawo¶æ” nie ma nic wspólnego z prawdziwym wybaczeniem. Tego rodzaju postawa mo¿e staæ siê sposobem na podwy¿szenie w³asnej warto¶ci czy postawieniem siê moralnie wy¿ej od winowajcy. A przecie¿ przebaczenie ma p³yn±æ z otwartego serca i wewnêtrznej si³y, a nie byæ dyktowane poprzez ego, które chce siê poczuæ lepsze od innych.

9. Przebaczenie nie polega na zrzuceniu go na Boga.
O ile na pewno Bóg potrafi wybaczaæ najlepiej, to nie oznacza to, ¿e cz³owiek nie umie wcale i powinien siê pozostawiaæ wybaczenie w boskich rêkach. Mo¿e chodzi tu o odkrycie boskiej cz±stki w sobie i nauczenie siê otwarto¶ci serca…?

Poniewa¿ jestem zagorza³± orêdowniczk± pozytywnego formu³owania przekonañ* (jak i innych spraw – celów, marzeñ, wizji), chcia³abym podsumowaæ powy¿sze rozwa¿ania dziewiêcioma dobrymi koncepcjami wybaczania.


1. Mo¿esz przebaczyæ, pamiêtaj±c co siê zdarzy³o.
2. Aby przebaczyæ nale¿y ¶wiadomie zaakceptowaæ swoj± krzywdê i cierpienie.
3. Osi±gniêcie wybaczenia polega na chêci oraz na konkretnym dzia³aniu.
4. Prawdziwe przebaczenie jest dobrowolne.
5. Akt przebaczenia prowadzi do zmiany w relacji i sytuacji obu stron konfliktu, tworz±c nowe „tu i teraz”.
6. Przebaczenie i dochodzenie do sprawiedliwo¶ci mog± zostaæ po³±czone.
7. Mo¿na przebaczyæ jednocze¶nie pozostawiaj±c odpowiedzialno¶æ przy winowajcy.
8. Prawdziwe przebaczenie dokonuje siê w pokorze i ¿yczliwo¶ci.
9. Przebaczanie jest dzia³aniem zarówno ludzkim, jak i boskim.

*Powód jest prosty: aby sformu³owaæ zaprzeczenie jakiej¶ niepo¿±danej rzeczy, najpierw nale¿y powiedzieæ/pomy¶leæ t± rzecz. A po co dodawaæ energii czemu¶, co nie jest po¿±dane? Je¶li nie wierzysz spróbuj nie my¶leæ o wielkim bia³ym misiu polarnym…wszystko, tylko o nim nie my¶l…




Ze strony
[link widoczny dla zalogowanych] :


ciepelko Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Nie 20:36, 19 Lut 2012  
Ewa Fortuna




Do³±czy³: 28 Gru 2009
Posty: 1583
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 2 razy

P³eæ: Kobieta


Za tecz± nie ma sensu dyskutowac o czym¶ czego nie rozumiesz,a zeby zrozumieæ musisz przeczytac ksi±¿kê. Confused


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ewa Fortuna dnia Pon 10:15, 20 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Nie 21:38, 19 Lut 2012  
Freya
Mol Ksi±¿kowy



Do³±czy³: 27 Gru 2009
Posty: 2011
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 15 razy
Sk±d: Kraków
P³eæ: Kobieta


Saro- dyskutujemy z Agnieszk±, nie z Ani± Rolling Eyes


Post zosta³ pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Nie 23:25, 19 Lut 2012  
Sara




Do³±czy³: 27 Gru 2009
Posty: 997
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 8 razy

P³eæ: Kobieta


Wiem, Frey'u, ze z Za_Têcz±, tyle tylko, ze - ona mia³a wg mnie do tej pory imie 'Ania'

Agnieszko , sorry za pomy³kê Oops ..jakos dziwnie mi to imie Ania do Ciebie pasuje ...


Post zosta³ pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Pon 9:49, 20 Lut 2012  
za_têcz±




Do³±czy³: 28 Maj 2011
Posty: 330
Przeczyta³: 0 tematów

Sk±d: któ¿ to wie...
P³eæ: Kobieta


Zdecydowanie nie jestem Ani±, ju¿ wcze¶niej o tym przeb±kiwa³am...


Post zosta³ pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Pon 14:17, 20 Lut 2012  
Sara




Do³±czy³: 27 Gru 2009
Posty: 997
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 8 razy

P³eæ: Kobieta


Cytat:
ju¿ wcze¶niej o tym przeb±kiwa³am...


... Oops nie zauwazy³am tych wzmianek ..

jeszcze raz I'm sorry :



Post zosta³ pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Pon 14:33, 20 Lut 2012  
Grey Owl
Go¶æ








Gdy sie codziennie w paru miejscach rozmawia z paroma dziewczynami na A, to moga sie nalozyc imiona.
Jak sie to zauwazy, to dobrze jest wtedy napisac wyraznie o pomylce na PW i sprawa dyskretnie jest zalatwiona Smile

Ja ostatnio (bo siedze gleboko w sprawach Rivy) - co chwile przestawialam imie Monika z Mariola... Wink
 
Powrót do góry  

  Post  - Wys³any: Pon 15:55, 20 Lut 2012  
za_têcz±




Do³±czy³: 28 Maj 2011
Posty: 330
Przeczyta³: 0 tematów

Sk±d: któ¿ to wie...
P³eæ: Kobieta


Na razie to ja mam zdecydowanie wiêksze problemy ni¿ pomy³ka w imieniu.
Tak¿e, Saro, nie przejmuj siê, naprawdê, to nic.
Chyba jaki¶ czas mnie tu nie bêdzie. Kwestiê wybaczania zawieszam do odwo³ania...


Post zosta³ pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Forum www.polana.fora.pl Strona G³ówna -> Regresing/Wcielenia; Gobelin; Akasza; ¦wiadome ¦nienie; Nasze Oobe; Odzyskiwanie W³asnego puzzla JA -> Wybaczanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 2 z 2  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
   
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin